Skip to content

2950 College Dr(Unit C1A)Vineland, NJ 08360

Built 2006
Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block6002
Lot1.2
QualifierC1A
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
19%
Improvement Value:$299,600
81%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,768+0.7%
2024$11,690+5.0%
2023$11,136+2.9%
2022$10,818+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4232, Page 9317Recorded9/23/2022

Property Sale

SaleMulti
$355,046
DeedBook 3500, Page 9555

Property Built

Built

Year Built: 2006