Skip to content

153 E Elmer RdVineland, NJ 08360

Built 2006

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block6201
Lot5.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,592
Acreage2.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
21%
Improvement Value:$166,900
79%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,763+0.7%
2024$6,718+5.0%
2023$6,400+2.9%
2022$6,217+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 4181, Page 6001Recorded6/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 2006