Skip to content

1825 Arrowhead TrVineland, NJ 08361

Built 2005

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 3, 2011

Property Information

Block6301
Lot21.41
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,982
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
15%
Improvement Value:$221,700
85%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,288+0.7%
2024$8,233+5.0%
2023$7,843+2.9%
2022$7,619+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4086, Page 7139

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 4048, Page 1060

Property Sale

Sale
$401,955
DeedBook 2887, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 2005