Skip to content

1001 Rogers AveVineland, NJ 08361

Built 1957

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block6301
Lot98.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,768
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
26%
Improvement Value:$130,600
74%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,601+0.7%
2024$5,564+5.3%
2023$5,282+0.0%
2022$5,282
Property History

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 4207, Page 5043

Property Built

Built

Year Built: 1957