Skip to content

1707 Roosevelt BlvdVineland, NJ 08361

Built 1930

Last Sale Date
May 9, 2063

Property Information

Block6304
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,087
Acreage4.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
24%
Improvement Value:$189,500
76%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+0.7%
2024$7,885+6.3%
2023$7,421+6.6%
2022$6,959+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,087DeedBook 4228, Page 2212Recorded6/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1930