Skip to content

1633 Cherokee LnVineland, NJ 08361

Built 2006

Last Sale Price
$432,240
Last Sale Date
Jun 20, 2006

Property Information

Block6305
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,433
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
14%
Improvement Value:$252,700
86%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,374+0.7%
2024$9,312+5.0%
2023$8,870+2.9%
2022$8,617+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$432,240

From:

To:

DeedBook 4004, Page 6523NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/5/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006