Skip to content

2879 Thornhill RdVineland, NJ 08361

Built 2005

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block6402
Lot60.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,614
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
23%
Improvement Value:$168,700
77%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,970+0.7%
2024$6,924+5.0%
2023$6,595+2.9%
2022$6,407+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 4198, Page 193Recorded9/11/2020

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 4128, Page 1111Recorded5/1/2015

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 4111, Page 9477Recorded11/25/2013

Property Sale

Sale
$252,622
DeedBook 2817, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 2005