Skip to content

2260 Venezia AveVineland, NJ 08361

Built 1947

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block6405
Lot17.01
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,320
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
28%
Improvement Value:$114,500
72%
Total Assessment$158,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,056+0.7%
2024$5,023+1.0%
2023$4,972
Property History

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 4232, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1947