Skip to content

2299 Finch StVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block6405
Lot54
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,996
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
16%
Improvement Value:$233,500
84%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,864+0.7%
2024$8,806+5.0%
2023$8,388+2.9%
2022$8,149+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000
Sq Ft1,996DeedBook 4203, Page 1426Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 2164, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1971