Skip to content

2204 Fruit StVineland, NJ 08361

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2023

Property Information

Block6405
Lot68
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,833
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
20%
Improvement Value:$155,500
80%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,158+0.7%
2024$6,117+5.0%
2023$5,827+2.9%
2022$5,661+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$297,000
Sq Ft1,833DeedBook 4208, Page 186Recorded4/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$216,000
DeedBook 4084, Page 53

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4051, Page 4063

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2054, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1976