Skip to content

2242 Quail StVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block6406
Lot4.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,339
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
18%
Improvement Value:$177,000
82%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,874+0.7%
2024$6,829+5.0%
2023$6,505+2.9%
2022$6,319+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft2,339DeedBook 4223, Page 1233Recorded2/25/2022

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 4146, Page 2560

Property Built

Built

Year Built: 1972