Skip to content

2149 Conley DrVineland, NJ 08361

Built 1992

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block6501
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2S-ST
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,457
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
10%
Improvement Value:$511,900
90%
Total Assessment$569,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,133+0.7%
2024$18,013+5.0%
2023$17,159+2.9%
2022$16,669+23.8%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft4,457DeedBook 4259, Page 2701Recorded8/13/2024

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft4,457DeedBook 4247, Page 4979

Property Sale

Sale
$683,000
Sq Ft4,457DeedBook 4182, Page 1203Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$356,000
DeedBook 1929, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1992