Skip to content

5575 Genoa AveVineland, NJ 08361

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 1992

Property Information

Block6601
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,588
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
17%
Improvement Value:$227,200
83%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,683+0.7%
2024$8,626+5.0%
2023$8,216+2.9%
2022$7,982+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993