Skip to content

573 E Grant AveVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block6701
Lot16.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1S-B-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
19%
Improvement Value:$155,700
81%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,085+0.7%
2024$6,044+5.8%
2023$5,716+0.0%
2022$5,716
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1952