Skip to content

432 E Sherman AveVineland, NJ 08360

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2013

Property Information

Block6701
Lot57
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,958
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
18%
Improvement Value:$160,900
82%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,247+0.7%
2024$6,206+5.0%
2023$5,912+2.9%
2022$5,743+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979