Skip to content

388 E Sherman AveVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Nov 26, 1986

Property Information

Block6701
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,944
Acreage1.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
26%
Improvement Value:$118,700
74%
Total Assessment$160,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,123+0.7%
2024$5,089+5.0%
2023$4,848+2.9%
2022$4,710+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1635, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1925