Skip to content

2364 Allegheny AveVineland, NJ 08361

Built 2014

Last Sale Price
$221,550
Last Sale Date
Jan 30, 2014

Property Information

Block6701
Lot8.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,354
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
20%
Improvement Value:$165,300
80%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,578+0.7%
2024$6,535+5.0%
2023$6,225+2.9%
2022$6,047+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$221,550

From:

To:

DeedBook 4114, Page 747Recorded2/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014