Skip to content

2533 Allegheny AveVineland, NJ 08360

Built 2014

Last Sale Price
$204,249
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block6701
Lot8.10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,356
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
19%
Improvement Value:$161,000
81%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,330+0.7%
2024$6,288+5.0%
2023$5,990+2.9%
2022$5,819+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$204,249
DeedBook 4107, Page 7088