Skip to content

2392 Allegheny AveVineland, NJ 08360

Last Sale Price
$220,388
Last Sale Date
Nov 30, 2015

Property Information

Block6701
Lot8.2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-F-1AG

Assessment

Land Value:$43,400
21%
Improvement Value:$158,500
79%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,429+0.7%
2024$6,386+5.0%
2023$6,083+2.9%
2022$5,910+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,388

From:

To:

DeedBook 4135, Page 8142Recorded12/2/2015