Skip to content

160 E Butler AveVineland, NJ 08360

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block7101
Lot81.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,375
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
17%
Improvement Value:$183,000
83%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,018+0.7%
2024$6,971+8.7%
2023$6,412+0.0%
2022$6,412
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980