Skip to content

1120 E Butler Ave(Block 7104 Lot 40)Vineland, NJ 08361

Built 2001
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2013

Property Information

Block7104
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,896
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
12%
Improvement Value:$315,400
88%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,437+0.7%
2024$11,362+5.0%
2023$10,823+2.9%
2022$10,514+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001