Skip to content

3880 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 1944

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block7109
Lot13.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-S-3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,300
24%
Improvement Value:$122,900
76%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,164+0.7%
2024$5,130+5.0%
2023$4,887+2.9%
2022$4,748+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,216DeedBook 4278, Page 3094

Property Built

Built

Year Built: 1944