Skip to content

3690 Canterbury LnVineland, NJ 08361

Built 2014

Last Sale Price
$77,071
Last Sale Date
Oct 8, 2010

Property Information

Block7201
Lot40.5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,924
Acreage1.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
15%
Improvement Value:$333,500
85%
Total Assessment$390,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,440+0.7%
2024$12,358+13.9%
2023$10,847+2.9%
2022$10,537+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$77,071
DeedBook 4075, Page 4175

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 2757, Page 256