Skip to content

3660 Canterbury LnVineland, NJ 08360

Built 2000

Last Sale Price
$49,900
Last Sale Date
Jun 3, 1999

Property Information

Block7201
Lot40.6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,172
Acreage1.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
14%
Improvement Value:$374,100
86%
Total Assessment$433,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,809+0.7%
2024$13,718+5.0%
2023$13,067+2.9%
2022$12,694+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 2368, Page 160