Skip to content

3661 Canterbury LnVineland, NJ 08361

Built 2002

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Jan 4, 2002

Property Information

Block7201
Lot40.7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,740
Acreage1.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
14%
Improvement Value:$359,200
86%
Total Assessment$417,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,287+0.7%
2024$13,199+5.0%
2023$12,573+2.9%
2022$12,214+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 2563, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 2002