Skip to content

3020 Cornucopia AveVineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 15, 1999

Property Information

Block7302
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,449
Acreage3.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
26%
Improvement Value:$161,800
74%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,928+0.7%
2024$6,883+5.0%
2023$6,556+2.9%
2022$6,369+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2338, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1973