Skip to content

3144 Cornucopia AveVineland, NJ 08361

Built 1974

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 25, 1990

Property Information

Block7302
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,748
Acreage6.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
25%
Improvement Value:$168,300
75%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,904+0.7%
2024$6,857+5.2%
2023$6,520+3.1%
2022$6,327+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1858, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1974