Skip to content

4131 E Sherman AveMillville, NJ 08332

Built 1972

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Mar 18, 2010

Property Information

Block7307
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,418
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
21%
Improvement Value:$88,100
79%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,557+0.7%
2024$3,533+5.0%
2023$3,366+2.9%
2022$3,269+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4068, Page 4763

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 2755, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1972