Skip to content

1472 Hance Bridge Rd(Block 7503 Lot 19.1)Millville, NJ 08332

Built 1920
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block7503
Lot19.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,898
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
21%
Improvement Value:$154,500
79%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,209+0.7%
2024$6,168+5.0%
2023$5,875+0.0%
2022$5,875
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920