Skip to content

2045 Pennsylvania AveVineland, NJ 08361

Built 1918

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block7601
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,564
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
40%
Improvement Value:$66,900
60%
Total Assessment$111,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,534+0.7%
2024$3,511+13.5%
2023$3,094+3.2%
2022$2,999+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$52,000
Sq Ft1,564DeedBook 4202, Page 4455Recorded12/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1918