Skip to content

3644 Lindsey RdVineland, NJ 08361

Built 2007

Last Sale Price
$294,140
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block7601
Lot2.14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,522
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
21%
Improvement Value:$180,100
79%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,260+0.7%
2024$7,212+5.0%
2023$6,870+2.9%
2022$6,674+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$294,140

From:

To:

DeedBook 4024, Page 1033NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/8/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007