Skip to content

3664 Lindsey RdVineland, NJ 08361

Built 2007

Last Sale Price
$288,915
Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block7601
Lot2.15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,100
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
22%
Improvement Value:$172,600
78%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,062+0.7%
2024$7,016+5.0%
2023$6,683+2.9%
2022$6,492+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$288,915

From:

To:

DeedBook 4022, Page 7115NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/18/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007