Skip to content

3717 Nathan LnVineland, NJ 08361

Built 2008

Owner
---
Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block7601
Lot2.29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,710
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
25%
Improvement Value:$129,700
75%
Total Assessment$172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,476+0.7%
2024$5,440+5.0%
2023$5,182+2.9%
2022$5,034+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$439,900
Sq Ft1,710DeedBook 4279, Page 3933Recorded12/19/2025

Property Sale

Sale
$235,288
DeedBook 4051, Page 6310

Property Built

Built

Year Built: 2008