Skip to content

3500 Jesse RdVineland, NJ 08361

Built 1994

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block7601
Lot2.3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,885
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
19%
Improvement Value:$178,600
81%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,033+0.7%
2024$6,987+5.0%
2023$6,656+2.9%
2022$6,466+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,885DeedBook 4121, Page 7453Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$274,305
DeedBook 4011, Page 7520

Property Built

Built

Year Built: 1994