Skip to content

3697 Nathan LnVineland, NJ 08361

Built 2009

Last Sale Price
$257,215
Last Sale Date
Feb 17, 2009

Property Information

Block7601
Lot2.30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,072
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
24%
Improvement Value:$151,200
76%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,093+0.7%
2024$6,051+5.2%
2023$5,752+3.1%
2022$5,581+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$257,215
DeedBook 4054, Page 5861

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4052, Page 4885