Skip to content

1598 Sheridan AveVineland, NJ 08361

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 1978

Property Information

Block7601
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,277
Acreage1.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
19%
Improvement Value:$210,800
81%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,288+0.7%
2024$8,233+5.0%
2023$7,843+2.9%
2022$7,619+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979