Skip to content

1100 Sheridan Ave(Block 7601 Lot 29)Vineland, NJ 08361

Built 2014
Farm (Regular)

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Mar 13, 1973

Property Information

Block7601
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG-3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,974
Acreage3.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
15%
Improvement Value:$316,100
85%
Total Assessment$371,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,835+0.7%
2024$11,757+5.0%
2023$11,199+2.9%
2022$10,880+5.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 1206, Page 229