Skip to content

980 Sheridan AveVineland, NJ 08361

Vacant Land

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block7601
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,260
Acreage2.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$51,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,646+0.7%
2024$1,635+5.0%
2023$1,558+2.9%
2022$1,513+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft1,260DeedBook 4254, Page 5189Recorded4/15/2024

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2011, Page 210