Skip to content

810 Sheridan AveVineland, NJ 08361

Built 1960

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 12, 2023

Property Information

Block7601
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,868
Acreage2.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
23%
Improvement Value:$169,700
77%
Total Assessment$220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,018+0.7%
2024$6,971+5.0%
2023$6,641+2.9%
2022$6,451+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,868DeedBook 4237, Page 2152Recorded1/13/2023

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2835, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1960