Skip to content

1839 Hance Bridge Rd(Block 7703 Lot 10)Millville, NJ 08332

Built 1959
Farm (Regular)
Vacant

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Nov 22, 2005

Property Information

Block7703
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-B- - -,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,268
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
17%
Improvement Value:$219,700
83%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,428+0.7%
2024$8,372+5.0%
2023$7,975+2.9%
2022$7,748+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,475,000
DeedBook 2891, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1959