Skip to content

4240 E Sherman Ave(Block 7704 Lot 6)Millville, NJ 08332

Built 1980
Farm (Regular)

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Apr 26, 1979

Property Information

Block7704
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,920
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
19%
Improvement Value:$164,100
81%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,444+0.7%
2024$6,402+5.0%
2023$6,098+2.9%
2022$5,924+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1294, Page 1