Skip to content

5481 High Ridge RdMillville, NJ 08332

Built 1971

Last Sale Price
$126,200
Last Sale Date
Jun 20, 2014

Property Information

Block7705
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,628
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
20%
Improvement Value:$92,300
80%
Total Assessment$115,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,684+0.7%
2024$3,660+5.0%
2023$3,486+2.9%
2022$3,387+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$126,200

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 4118, Page 9569Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 1240, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1971