Skip to content

5701 Snyder AveMillville, NJ 08332

Built 1938

Last Sale Date
Sep 21, 2010

Property Information

Block7801
Lot42
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,619
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
30%
Improvement Value:$102,300
70%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$3,528-2.5%
2011$3,617+0.2%
2010$3,609+5.2%
2009$3,431
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4074, Page 7432

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1568, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1938