Skip to content

5271 Snyder AveMillville, NJ 08332

Built 1960

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Nov 7, 1978

Property Information

Block7801
Lot53
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,152
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
28%
Improvement Value:$122,900
72%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,413+0.7%
2024$5,377+5.0%
2023$5,122+2.9%
2022$4,976+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 1284, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1960