Skip to content

4225 Mays Landing Rd(Block 7901 Lot 11)Vineland, NJ 08361

Built 1914
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2018

Property Information

Block7901
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class15
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage616
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
47%
Improvement Value:$47,000
53%
Total Assessment$89,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,850+0.7%
2024$2,831+5.0%
2023$2,697+2.9%
2022$2,620+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914