Skip to content

3320 Prospect AveVineland, NJ 08360

Built 2022

Last Sale Price
$459,900
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block901
Lot7.6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,287
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
13%
Improvement Value:$280,100
87%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,198+0.7%
2024$10,131+736.4%
2023$1,211+2.9%
2022$1,177+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$459,900
Sq Ft2,287DeedBook 4229, Page 1951

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 4213, Page 3588Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 4199, Page 3525Recorded10/14/2020