Skip to content

2771 N East AveVineland, NJ 08360

Built 2005

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block904
Lot1.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,552
Acreage2.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
17%
Improvement Value:$231,900
83%
Total Assessment$280,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,944+0.7%
2024$8,885+5.0%
2023$8,464+2.9%
2022$8,222+10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 2901, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 2005