Skip to content

525 E Forest Grove RdVineland, NJ 08360

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2014

Property Information

Block904
Lot1.2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,104
Acreage2.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
18%
Improvement Value:$210,300
82%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,196+0.7%
2024$8,142+5.0%
2023$7,755+2.9%
2022$7,534+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 2741, Page 326