Skip to content

2739 N East BlvdVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Date
Jan 18, 2068

Property Information

Block910
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1.5S-S-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,238
Acreage2.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
36%
Improvement Value:$79,600
64%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,967+0.7%
2024$3,941+5.0%
2023$3,754+2.9%
2022$3,647+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4088, Page 4483

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 2029, Page 109

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 1597, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1940