Skip to content

725 Joralemon St Unit 61Belleville, NJ 07109

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block1002
Lot18
QualifierC0061
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage726
Acreage8.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
33%
Improvement Value:$102,900
67%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,166+3.0%
2024$5,985+3.1%
2023$5,803+1.4%
2022$5,723+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft726DeedBook 20250, Page 1088Recorded1/7/2025

Property Sale

Sale
$211,500
DeedBook 12131, Page 9649

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12062, Page 6194

Property Sale

Sale
$207,900
DeedBook 6205, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1968